KATALIN TARA: Zuzana Čaputová – skutok sa nestal


Predvolebné lekcia prvá

Čaputová sa po kolosálnych manipuláciách s prieskumami a obrovskej vlne kritiky a odporu topí vo vlastnej politickej šťave a opäť mení rétoriku: “ku Kiskovej amnestii by som pristupovala rovnako, ako ku ktorémukoľvek inému občanovi”. Problém je, že tomu na Slovensku takmer nikto neverí. Čaputová má jednoducho problém. Zaplietla sa so zločincami v politike.

Druhý problém Čaputovej je, že sa na kandidátku na prezidentku “hotuje” z pozície nezávislej občianskej aktivistky, pritom je podpredsedníčkou politickej strany so značným spoločenským vplyvom. A členstva v strane Progresívne Slovensko, ktorá je navyše podozrivá z korupčných škandálov principiálne rovnako, ako bol predtým Smer-SD sa vzdať odmieta.

Tretí, doslova kolosálny spoločenský problém je, keď Čaputová, kolegu Štefunka obhajuje a jeho kauzy vysvetľuje podobne ako svoje, či smerácke kauzy obhajoval v minulosti minister Kaliňák. Iste si pamätáte na obdobia, kedy Kaliňák svojim spoločensko-politickým vplyvom kryl všetky smerácke prehrešky. Vzniklo vtedy predsa spoločenské motto: “skutok sa nestal” a vymysleli ho neoliberáli, ako Čaputová.

Predvolebná lekcia druhá

Dávam do pozornosti slovenskej verejnosti zaujímavý fakt: kotlebovci sa roky prezentujú, ako najväčší kritici Smeru-SD, za ich proliberálne postoje a zlú politiku. Tiež sú kritikmi Bruselu a Európskej únie, ktorej slúži napr. Šefčovič. Roky sa sťažujú, že nemajú mediálny priestor. Teraz, pred voľbami ho dostali a majú možnosť hovoriť národu čo považujú za správne. Ale povedzte mi prosím, kde ste počuli, že Kotleba alebo iní poprední kotlebovci, kritizujú Šefčoviča? Ja som nič také nezachytila. Doslova špinia napr. Danka a SNS alebo Harabina – kde sa dá, ale napr. o Šefčovičovi, nie je od nich počuť jediné slovo kritiky. Koho pieseň teda hrajú? Veď dnešná rétorika kotlebovcov, je principiálne podobná, ako rétorika poslanca Blahu. Toľko k ich roduvernosti a ich “pronárodnej politike”.

Ešte jedna vec: Čaputovej a Šefčovičovi všetci vyčítame, že vstupujú do prezidentských volieb, ktoré majú byť občianske, ako podpredsedníčka Progresívneho Slovenska a kandidát Smeru-SD. Ja sa preto pýtam spoločnosti: Keď by sa stal prezidentom Kotleba, tiež budeme od neho požadovať, aby sa vzdal členstva v ĽSNS? Alebo inak – možno lepšie postavená otázka: Kto dnes uverí tomu, že Kotleba by v prezidentskom paláci, bol prezidentom všetkých Slovákov?

Vyčítame Čaputovej, že chce dať amnestiu Kiskovi. Ja sa preto pýtam, čo by urobil “prezident” Kotleba, keby v budúcnosti súdy, odsúdili za zločiny Fica s Kaliňákom? Povie, že skutok sa nestal a dá im amnestiu? A záhadne sa to Kotleba rovnakou otázkou nepýta v predvolebných debatách, ani Šefčoviča…

Čaputová, Šefčovič, Kotleba – principiálne rovnaká cháska. Každý tú svoju predvolebnú hru s obecenstvom hrá inak, ale výsledok ich politiky je rovnaký: Všetci sa snažia utopiť Harabina.

Reklamy